Wielkanoc w Kleczy

W godzinach porannych w kościele w Kleczy odprawiona została poranna rezurekcja.  Przy Grobie Pańskim wartę pełnili strażacy OSP.

Przy symbolicznym grobie Chrystusa w kościele pw św. Wawrzyńca czuwali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczy. Strażacy wraz z członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz Orkiestrą Dętą która wystąpiła w nowych strojach wzięli też udział w procesji rezurekcyjnej, która poprzedziła poranną mszę świętą. Pełnienie warty przy Grobie Pańskim to kultywowana przez lata strażacka tradycja. Zwyczaj ten nawiązuje do pilnowania groty, w której zostało złożone ciało Jezusa, przez żołnierzy rzymskich. Sam zwyczaj wystawiania wart w kościołach podczas Triduum Paschalnego wywodzi się jeszcze ze średniowiecza. Początkowo straż przy grobach pełniło wojsko królewskie, dworzanie czy bogaci mieszczanie. Druhowie funkcję tę przejęli około XIX wieku, kiedy na ziemiach polskich zaczęto tworzyć jednostki straży pożarnej.

foto z rezurekcji…………