Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka

W piątek 17 maja 2019 roku w Wadowicach po raz pierwszy w powiecie wadowickim odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Na wadowicki rynek zjechali strażacy z całej Małopolski, by uczcić swoje święto, które przypada jak co roku 4 maja.
Wśród zaproszonych gości pojawiła się m.in. wicepremier Beata Szydło, posłowie Marek Polak, Sławomir Hajos, Ewa Filipiak, Józef Brynkus, a także senator Andrzej Pająk oraz radny sejmiku województwa małopolskiego Filip Kaczyński.
Organizatorem obchodów była Komenda Powiatowa PSP w Wadowicach na czele z Komendantem Powiatowym PSP bryg. mgr Pawłem Kwarciakiem oraz wadowicki samorząd z burmistrzem Bartoszem Kalińskim.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 15:00 uroczystą mszą święta w Bazylice Ofiarowania NMP której przewodniczył ks. infułat Jakub Gil. Następnie z okazji 40 rocznicy pierwszej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do Polski, złożono wiązanki kwiatów pod jego pomnikiem. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczy która została odznaczona Orderem Św. Floriana Cracovia.
Po przemówieniach i odczytaniu listu od prezydenta RP Andrzeja Dudy wyróżnionym strażakom wręczono medale, odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.
Na zakończenie pomimo deszczowej pogody odbył się przemarsz pododdziałów oraz przejazd samochodów pożarniczych który zamknęła kolumna motocyklistów ze strażackiego klubu motocyklowego ” Riders of Flames ” Wadowice.