Strażacki Jubileusz

W dniu 29 kwietnia 2023 roku strażacy, zaproszeni goście oraz  mieszkańcy Kleczy  świętowali 100-lecie działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczy oraz 75-lecie założenia Orkiestry Dętej OSP Klecza. Jednocześnie swój jubileusz 25-lecia kierowania orkiestrą dętą obchodził kapelmistrz druh Jarosław Mitoraj.
W trakcie uroczystości poświęcono i przekazano nowy sztandar który ufundowali dla jednostki Barbara i Tomasz Łysoń. Następnie poświęcono i przekazano do służby nowy samochód ratowniczo- gaśniczy GCBARt 5/38 Scania. Ks. bp. Robert Chrząszcz dokonał również poświęcenia tablicy pamiątkowej. Wręczono zasłużonym strażakom odznaczenia, dyplomy i medale.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. poseł Filip Kaczyński, senator Andrzej Pająk, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej ks. Robert Chrząszcz, Z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie st. bryg. Mariusz Łaciak, Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach st. bryg. Paweł Kwarciak samorządowcy wszystkich szczebli, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej na czele z Wiceprezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych województwa małopolskiego Leszkiem Ziębą. Powiat Wadowicki w tym wydarzeniu reprezentowali przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska oraz przewodniczący Komisji Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju Rady Powiatu Piotr Chrapla.
Założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczy Dolnej był Franciszek Kuś urodzony w 1876 roku w Wołowicach (powiat krakowski) ówczesny kierownik szkoły podstawowej w Kleczy pełniący tę funkcję w latach 1922 – 1932. Z wykształcenia był pedagogiem, działaczem Stronnictwa Ludowego „Piast” propagatorem szerzenia oświaty i postępu wśród chłopów. Ponadto był gorącym zwolennikiem idei ochotniczego pożarnictwa. Po przybyciu na teren Kleczy, Franciszek KUŚ rozpoczął agitację wśród ludowców oraz mieszkańców Kleczy na rzecz założenia OSP. W wyniku jego   starań  na zebraniu mieszkańców w tutejszej szkole, w marcu 1923 roku uchwalono założenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczy Dolnej.

Fotorelacja z uroczystości………