Prezentacja i warsztaty w Kleczy

W dniu 6 czerwca 2023 roku przy domu strażaka w Kleczy odbyły się zajęcia warsztatowe pn. „Wykorzystanie technik sportowej jazdy ekstremalnej do bezpiecznego użytkowania quadów w jednostkach straży pożarnych.” Podczas warsztatów zaprezentowano najnowszy i wiodący w swojej klasie pojazd ATV – Kodiak 700 EPS.
W programie w części teoretycznej uwzględniono :
• Bezpieczeństwo oraz zasady poruszania się pojazdów ATV w trudnym terenie i na drodze publicznej,
• budowa i cechy charakterystyczne ATV w odróżnieniu do innych kategorii pojazdów,
• dobre praktyki i taktyka w jeździe terenowej ATV
• aktualne przepisy homologacyjne i prawa o ruchu drogowym dotyczące Quadów,
• zasady obsługi codziennej pojazdów ATV i jej wpływ na sprawność pojazdu
• zasady kierowania quadami oraz teoria dynamiki ruchu quada,
• prezentacja techniczna quada 4×4, budowa napędów i blokad, budowa zawieszenia, budowa silnika i przekładni, zasady eksploatacji i weryfikacji zdatności pojazdu do
jazdy.

Część praktyczna treningowa/warsztatowa:
• Praktyka z zakresu bezpieczeństwa użytkowania ATV,
• podstawy praktyczne użycia quada w terenie, tor przeszkód i najazd instruktażowy do ćwiczeń balansu ciałem,
• Prawidłowa pozycja i balans ciałem, sposoby ćwiczeń techniki balansu ciałem, korekta pozycji indywidualnie z każdym uczestnikiem,
• obsługa manualna osprzętu przez kierowcę zgodnie z instrukcją obsługi,
• dynamika pojazdu ATV w ruchu i skutki dla kierującego – ćwiczenia na przygotowanym torze, balans ciałem na zakrętach i trawersach,
• jazda po łuku, prawidłowa pozycja podczas pokonywania zakrętów,
• trawersy –sposoby bezpiecznego pokonywania pochyłości wzdłużnych,
• podjazdy i zjazdy z odpowiednim przenoszeniem ciężaru kierującego,
• taktyka jazdy w trudnym terenie i wykorzystanie inercji pojazdu w ruchu
• jazda z przyczepą i dopuszczalne obciążenia wpływające na drogę hamowania,
• jazda z pasażerem i wykorzystanie pasażera do asekuracji z sytuacji krytycznej,
• zasady użytkowania wyciągarki elektrycznej zamontowanej w pojeździe.

W powyższym przedsięwzięciu udział wzięły jednostki dysponujące pojazdami typu Quad zarówno w zestawie z posiadaną przyczepą do transportu poszkodowanych jak i bez. Zespoły treningowe/ćwiczące składały się z 2 strażaków + pojazd ATV/Quad + przyczepa do transportu .
Warsztaty prowadził Instruktor ATV RIDERS TRAINING a zarazem żywa legenda quadów w Polsce Jacek „Mr Quad” Bujański ,Instruktor Sportu Motocyklowego Polskiego Związku Motorowego licencja nr 16/2015.
Nad całością czuwał d-ca JRG w Wadowicach bryg. Jerzy Leśniakiewicz. Serdecznie dziękujemy i czekamy na kolejne ! ! !

fotorelacja………..